2015. július 25., szombat

Gigapixel

A gigapixeles képek tulajdonképpen óriási méretű panorámafotók.

A gigapixeles képek tulajdonképpen óriási méretű panorámafotók. Ellentétben a hagyományos panorámaképekkel, ezeket „nagyítani” is tudjuk – az óriási mintavételezés miatt bármennyit nagyítunk, mindig újabb és újabb, tűéles részletképeket kapunk. Ez így leírva elég sután hangzik, de a gyakorlatban egyszerű, logikus és főleg nagyon látványos.

Hogy készül a panoráma?

Panoráma kép többféleképpen készülhet. Legklasszikusabb módja, hogy egy normál fénykép tetejét és alját – akár a fényképezéskor, akár utólag – levágják. Egyes filmes fényképezőgépek is tudtak ilyen, úgynevezett kitakarásos módszerrel panoráma képet (is) készíteni. A filmes korszak valódi panoráma fényképezőgépei viszont speciális optikai rendszert és/vagy filmvezetési megoldásokat alkalmaztak a nagyobb vízszintes látószög lefedésére.

Az egymás mellé külön képeken elkészített, és utólag szoftveresen összefűzött panoráma kép a digitális korszak szüleménye. Olyannyira, hogy először a digitális kompakt gépeknél jelent meg ez az egyszerű módszer, hogy ily módon növeljék a kompakt gépek jellemzően szűkebb látószögét. Az egyszerű panorámakép akár kézből is könnyen elkészíthető, sőt ma már mobiltelefonokra is létezik ezt támogató alkalmazás.

A gigapanorámák abban térnek el a hagyományos panoráma képektől, hogy nem csak egy-két egymás mellett készült képet fűznek össze, hanem akár több-száz, vagy több ezer fotót is. Ilyen fotó mennyiség esetén már nem is annyira a képek összedolgozása (persze az is) jelent igazán nagy kihívást, hanem a képek megfelelő elkészítése, és sorrendjüknek megfelelő nyilvántartása. Éppen ezért míg egy egyszerű, néhány képből összeillesztett panoráma akár kézből is elkészíthető, a gigapanorámák szinte kizárólag állványról, és különleges, számítógép vezérlésű robotfejekkel készülnek. Az összeillesztést pedig általában komoly, erre a célra kifejlesztett programok végzik nagy teljesítményű számítógépeken.

Hanauma Bay 5.63 Gigapixels

Párizs 26 gigapixel

GigaPan EPIC Pro panoráma robotfej

Bevezetés és külső


A panoráma fotózás közel egyidős a fotográfiával. Már 170 évvel ezelőtt élt elődeinket is zavarta, hogy csak a világ egy kis szeletét képezhetik le. Nagyobb szeletet akartak, és ennek köszönhetően megszületett a külön készült fotók egymás mellé tételével létrehozott első panoráma kép, majd később a széles képformátumot adó fényképezőgépek. 


A digitális fotózás új lendületet adott és új utakat mutatott a panorámázásnak. Nem volt szükség szélesebb formátumra, hiszen a digitális kép, és könnyű szerkeszthetősége megadta a lehetőséget a fotós számára, hogy utólag összeillessze fényképeit. Megszületett a panoráma összefűző szoftver, és a pontosabb illesztést elősegítő panoráma állványfej. 

Az utóbbi években kicsit elkényelmesített minket a szoftveres, automatikus panoráma módok sokasága. Kezdődött ugye azzal, hogy a gépek előnézettel, illesztési jelekkel segítettek a panoráma sor elkészítésében, de manapság már a viszonylag egyszerűbb fényképezőgépek is rendelkeznek mozgó panoráma funkcióval, melynél csak egy videó svenkhez hasonló mozdulattal kell körbefordulnunk, a készülék pedig elvégzi a munka oroszlánrészét, sőt még össze is illeszti a panorámát. 

Ezek az automatikus módszerek hobbi felhasználásra többnyire megteszik, de ha igazán pontos és jó minőségű panoráma fotót szeretnénk, azért még mindig a pepecselős, manuális módszerhez, némi tervezéshez és számolgatáshoz, na meg persze egy jobb állványfejhez kell folyamodnunk. 

Tesztalanyunkra a GigaPan EPIC Pro-ra pontosan illik a „jobb panoráma fej” jelző, de nem csak a pontossággal, de a dolog manuális és számolgatós részének kiiktatásával is megajándékoz bennünket.


Külső

Egy igen méretes kartondobozban érkezett az EPIC Pro, de szépen ki is használja a rendelkezésére álló helyet, hisz a fej sem kicsi jószág. Nem egy hagyományos értelemben vett állványfejjel van dolgunk, hanem egy méretes dobozzal, mely magában rejti a mozgató mechanikát és elektronikát is, a teteje pedig egy speciális panoráma „kar” fokbeosztással és a pozicionálást segítő skálával. 

Mérete egész pontosan 27,12cm x 30,25cm x 15 cm, melyhez 3,3 kg-os tömeg társul. Külseje szinte teljes egészében fekete fém borítást kapott, ránézésre nagyon precíz összerakási minőséggel. Már a dobozból kivéve is süt róla, hogy minőségi termékkel van dolgunk. A GigaPan kínálatában az EPIC Pro a legnagyobb, evégből DSLR fényképezőgépekhez ajánlott. Aki komolyan veszi a panorámázást manapság úgy is leginkább ilyen masinákat használ. Teherbírása 4,5 kg, vagyis egy méretesebb (mondjuk 300 mm-es) teleobjektíves szettet is elbír. Azt azért vegyük figyelembe, hogy egy ilyen kombó már igen csak 8 kiló körül jár, így egy masszívabb állvány sem árt alá. 

Az alján egy szabvány 3/8”-os fém állványmenetet találunk, melyhez egy 14”-os szűkítő adaptercsavar is jár. Elöl egy viszonylag nagy méretű, folyadékkristályos, csak szöveget megjeleníteni képes kijelző kapott helyet. 4 sorban max 20 karakter jelenhet meg rajta, gyengébb fényben pedig háttérvilágítás is bekapcsolható. Alatta kaptak helyet a kezelőszervek. Középen egy iránygomb, mely a menü navigációra és a fejmozgató motor irányítására is használható. Bal oldalán egy Törlés/X gomb kapott helyet, mely nem csak a kiadott parancsok visszavonására, de az említett motoros mozgatás aktiválására is alkalmas. Az iránygombtól jobbra találjuk a ki és bekapcsolásra, valamint a kiválasztott parancs érvényesítésére szolgáló Power/OK gombot. 

A viszonylag kevés, de egyértelmű kezelőszerv sor mellett néhány csatlakozóhely is megtalálható a fej szélesre hízott alsó részén. A gombsor mellett mindjárt kettő. Egyikük a vezeték nélküli távvezérlő vevőjét fogadja, a mellette lévőbe pedig hálózati kábelt dughatunk, és a készüléken belül tölthetjük annak akkumulátorát. Akad még egy fontos csatlakozóaljzat a vezérlőpanel bal oldalán, melynek segítségével összeköthetjük a fejet a géppel, így előbbiről vezérelhető az expozíció és a fényképezőgép egyéb beállításai. A fejhez összesen hét darab egyedi csatlakozós összekötő kábel jár, így szinte minden elterjedtebb DSLR fényképezőgép márka elektronikusan is csatlakoztatható. Összesen 74 típussal képes kommunikálni, beleértve a Canon, Nikon, Sony, Olympus, Pentax, sőt Hasselblad modelljeinek jó részét. 

Az EPIC Pro tetején egy kis vízmérték kapott helyet. Felette található a lényeg, a motoros mozgatású kar (fej?). A két karon nyugvó középső, mozgatott állványrészt egy-egy csavar kioldásával emelhetjük, vagy süllyeszthetjük. Gyakorlatilag ez az állványfej, a vastag törzsre csak a mozgatásához és az elektronika elrejtése miatt van szükség. 

A középen lévő állványsínre csatlakoztatható a fényképezőgép, vagy az objektívgyűrű. Egy normál állványtalpat kapunk hozzá, mely méretre és kialakításra a Manfrotto RC2 gyorstalphoz hasonlít. Ugyanolyan masszív jószág, és a karos kioldó mechanizmus is nagyon hasonló. 

A sínen előre hátra mozgatható a felerősített fényképezőgép. Erre általában az úgynevezett nodális pont (optikai középpont) beállítása miatt van szükség. Kioldásához az alján lévő csavart használhatjuk. A sínen egy beállító skála látható, és fokbeosztást kapunk a két oldalon lévő karok csuklóin is.

Működés

A fent említett mozgatókar felfelé 90 fokban, lefelé pedig kb. 65 fokban képes dönteni a csatlakoztatott gépet és objektívet. A törzs bármilyen irányban 360 fokos fordulatra képes. Körpanorámát (akár több sorosat is) tehát minden további nélkül készíthetünk vele, a teljes gömb panorámából azonban kimarad a talaj egy szelete.

A robotfej beállítása után teljesen önállóan működik, és ha összekötöttük a fényképezőgéppel, annak kioldását is elvégzi. Használhatjuk a kompatibilitási listában nem szereplő gépekkel is, de ebben az esetben minden pozícióban kézzel, vagy jobb esetben távkioldóval kell elsütnünk a fényképezőgépet.

Nagyon pontos készülékről van szó, hiszen oldalirányú mozgásnál 0,12, emelésnél és döntésnél pedig mindössze 0,04 fokos maximális eltéréssel számolhatunk.

Az EPIC Pro-hoz egy kivehető, de a készülékben is tölthető, 4300 mAh-es akkumulátort mellékeltek. A jobb oldalt lévő foglalatba helyezhetjük és egy elfordítható kulccsal rögzíthetjük. Külön hálózati töltőt is kapunk hozzá.

Bekapcsolása után egy végtelenül egyszerű, sallangmentes szöveges menü fogad a zöld színű LCD-n. Azt hiszem a menüpontok alábbi listája, és mellé némi magyarázat elég jól körvonalazza mire is képes ez a berendezés.


A gyakorlatban

Nagyjából 20-30 perces használati utasítás böngészés után egész jól képbe kerülhetünk a kezelést illetően, de mivel csak egy fél délutánunk volt a készülék kipróbálására, nem akartunk mindent a véletlenre bízni. Épp ezért megkértünk két panoráma gurut, hogy legyenek segítségünkre, és mondjanak véleményt a készülékről. Bár a délután inkább csak laza próbálgatással és az EPIC Pro nyüstölésével telt, azért sikerült valami értékelhetőt is kihoznunk a találkából, sőt határozott vélemények is születtek a használhatóságával és hasznosságával kapcsolatban, jobbára pozitív csengésűek.


Utómunka
Azért sokkal jobban munkált bennünk a kíváncsiság annál, hogy csak úgy kiadjuk a kezünkből a végső kép elkészítését. Szeretnénk megmutatni a GigaPan fejekhez mellékelt szoftver képességeit is, ezért (fél)laikusként én is nekiültem a képeknek. A RAW fotókat a Lightroom legfrissebb v4.1 RC2 verziójával konvertáltam, minimális kontraszt emeléssel, hisz a Nikkor 300mm alapból jó kontrasztot ad.

A fotók összeillesztésére a gyártó által a fejhez adott GigaPan Stitch.Efx szoftvert használtam. Jobban mondva ennek 14 napig korlátozás nélkül használható próbaváltozatát. A program nagyon egyszerű, szinte túlságosan is, egy ilyen komoly panorámafejhez képest. Nincsenek referenciapont beállításaink mint a PTGuiban, és szinte minden automatikusan megy végbe. Ennek köszönhetően akár a kezdők is jól elboldogulnak vele.

Először is nem árt megjegyeznünk, hogy mondjuk egy hasonló sík panoráma esetén mennyi sort és oszlopot készítettünk, és milyen irányú volt a motoros fej mozgása. Ez persze jobbára látszik is a képekről, de egyszerűbb ha alapból tudjuk. Az első oldalon adhatjuk hozzá a projecthez fotóinkat és az Options gombbal előhívott oldalon állítható be a robotfej mozgásának iránya (soronként jobbra, oszloponként balra, stb).

A betöltött képeket itt rendezhetjük sorokba és oszlopokba. A szoftver alapból nem fogja tudni hány sor készült és csak akkor hajlandó összefűzni a fotókat, ha tökéletesen kijön a sorok és oszlopok száma. Ezzel kapcsolatban merült fel egy probléma, ugyanis, ahogy már említettem, ha nem várt esemény történik, pl. felhők árnyékolják a témát, vagy beáll elénk egy kamion, bármikor megállíthatjuk az automata mozgását. A gond csak az, hogy újra elindítva a készülék egy plusz képet készít ugyanebben a pozícióban, így két képünk lesz azonos, vagyis nem fog kijönni a sor és oszlopszám. Ilyen esetben végig kell nyálaznunk az összes fotót és a kis nézőkép listán egyenként kivenni a feleslegeseket.
Ha sorba raktuk a képeket kezdődhet is az összeillesztés. Egy Intel i5 3,3 GHz-es, négymagos (SandyBridge) processzorral és 16 GB DDR3 RAM-mal szerelt számítógépen kb. 18 perc kellett a 126 kép összerakásához. A végeredmény egy 1,15 gigapixeles kép lett (a lentebb lévő ablakban kinagyítható), tehát sikerült megfelelnünk a GigaPan névnek, és túlszárnyalnunk az 1 milliárd pixeles határt.

A Stitch.Efx szoftverváltozat extra szolgáltatása egy külön Adjust Colors gomb, mellyel néhány szín és világosság állító csúszkát hívhatunk elő. Ezután egy külön ablakban megnézhetjük a végeredmény, eltolhatjuk, vagy teljesen ráközelíthetünk.

Az Upload fül alatt feltölthetjük a fotót a GigaPan.com alatti galériánkba és megoszthatjuk a nagyvilággal. Ez persze egy előzetes, ingyenes regisztrációt is kíván. Sajnos az általam próbált próbaverzió – talán pont a tesztjellege miatt – nem volt hajlandó feltölteni a képet.

Alternatív megoldásként TIFF, vagy Photoshop RAW formátumba exportálhatjuk a fotót, de ekkora méretnél készüljünk fel a lassú mentésre és a még lassabb feldolgozási időkre. 1,15 gigapixeles képünk közel 1 GB-osra sikeredett TIFF-ben és jóval nagyobb tárhelyet foglalt RAW-ban, ami hiába volt papíron Photoshop RAW formátum, sem a CS5, sem a CS6 Beta Photoshop nem ismerte fel. A képet végül TIFF formátumban sikerült beolvastatni az ismert képszerkesztőbe, hogy a kissé cakkos széleit levágva a Zoomify (Flash) nézegetőhöz konvertáljam.



Forrás: https://pixinfo.com/cikkek/gigapan_epic_pro.1

Drón


Seperc alatt vadászhatja le áldozatát a villámgyors drón

700 dollárból épült, elképesztően sebes drón sokkol internetszerte. Olyan gyors, hogy észre se vesszük, ha lecsap. Közel a repülő csészealjak kora?

Egészen döbbenetes videót osztott meg a Verge stábja, melyen egy házilag összeszerelt, hihetetlenül gyors drón látható. A négyrotoros kopter az első pár másodpercben nyugodtan lebeg, majd egy szempillantás alatt tovasuhan, és olyan vad sebességgel röppen az ég felé, hogy azt még egy gyakorlott repülő csészealj pilóta is megirigyelhetné.

Egyes vélekedések szerint a videó fel lett gyorsítva (a videó több pontján mintha irreális sebességgel repülő madarak lennének láthatók), ez azonban a háttérben haladó normál-sebességű forgalom tekintetében nem valószínű. A gépet egy Warthox néven ismert hobbista drónépítő rakta össze, saját bevallása szerint 670 dolláros, bárki számára hozzáférhető alkatrészekből.

Amennyiben a videót nem manipulálták, és a drón tényleg ilyen jól repül, akkor az már önmagában is nagy eredmény, ugyanakkor a jövőbeli felhasznáskor még jelentősebb lehet: nemsokára eljöhet a kereskedelmi drónok kora, az Amazon például arra készül, hogy saját robotokkal juttassa házhoz a rendelt cuccainkat. Mindemellett a drónok katonai alkalmazása is egyre inkább előtérbe kerül.


Forrás: http://www.origo.hu/techbazis/20150511-villamgyors-gyilkos-dron-190-ezerert.html

Timelapse

A timelapse egy elég menő dolog manapság, amit kétféle képpen készíthetünk: bizonyos időközönként készített képek egymás után fűzésével, vagy egy videó begyorsításával. Mindkét esetben ha mozog a kamera/telefon, akkor az bizony a végeredményen is látszani fog, és ez sajnos eléggé zavaró tud lenni.








Hyperlapse

Új szintre emeli a képstabilizációt a Microsoft kísérleti szoftvere


A Microsoft kutatói kidolgoztak egy olyan szoftvert, ami gyakorlatilag új távlatokat nyit meg az össze-vissza mozgó és rázkódó kamerával készített videófelvételek élvezhető, stabil formába hozásában. Az új program ugyanis nem csak a kisebb rezgéseket képes kiszűrni, hanem az óriási mozgásokat is, amik során gyakorlatilag folyamatosan teljesen más területek kerülnek a kamera látszószögébe. Ennek érdekében a szoftver egy 3D-s virtuális teret alkot meg, és ebbe helyezi el a különböző időpillanatokban rögzített felvételrészleteket, majd egy a korábbiaknál simább útvonal mentén bejárva azt hozza létre a rázkódásmentes videót. Bár az eredmény nem lesz teljesen élő és akkurátus, mindenképpen jobb áttekintését nyújtja majd a környezetnek és a rögzített információknak, mint az eredeti formájában szinte élvezhetetlen felvétel.

Instagram Hyperlapse: képstabilizálásban verhetetlen



2014-re a videórögzítés feladata az okostelefonokra hárult, hiszen minden ember zsebében ott vannak, és a legtöbben nem is keresnek más alternatívát. Ennek egyik hátránya, hogy a könnyű készülékek és kezünk rezgése nem túl jó párosítás, és szinte lehetetlen, hogy teljesen stabil videókat rögzítsünk.

A filmipar már rég kifejlesztette megoldását a különböző állványokkal és készüléktartókkal, de ez bizony költséges lehet egy átlagember számára. De mit is tegyünk, ha mégis valamivel professzionálisabb videókra vágyunk?

Biztosan hallottunk már az Instagram idén bemutatott Hyperlapse applikációjára, melynek középpontjába a felgyorsított felvételek kerültek. Igaz ezek is lenyűgözőek, de másik kiemelhető funkciója a stabilizálás. Ha a skálát 1X-ra állítjuk a felvétel valós időben forog majd, és bámulatosan stabil képkockákat eredményez.

A program a telefonunk mozgásérékelőit használja fel, szemben már eddigi digitális képstabilizálással. Például ha 1080p felbontásban veszünk fel, az így készült videó csak 720p lesz, mivel a levágott részeket használja a stabilizáláshoz. Kétség nélkül állíthatjuk, hogy ebben a technológiában van a videókészítés jövője.



2015. július 24., péntek

A hőcsöves hűtési technológia

A hőcsövek (heat-pipe) jó ideje beköltöztek már számítógépeinkbe. Először a Pentium processzoros notebookokban találkozhattunk velük, majd videokártyákon, később processzorhűtőkön és egyes extra tápokban is visszaköszöntek ezek az érdekes, rézszínű rudacskák, melyekről csak annyit lehetett tudni, hogy iszonyatosan jól vezetik a hőt. Honnan jön ez az ötlet? Hogyan működik? Miért került be a számítógépekbe? Tényleg olyan jó? Mi van benne? Ezekre a kérdésekre most választ adunk.

Honnan jött?

A hőcső feltalálása Angier March Perkins nevéhez köthető, aki még az 1800-as évek elején foglalkozott csőbe zárt, hőt szállító folyadékokkal; 1839-ben szabadalmaztatott egy berendezést, ami még csak folyékony halmazállapotú anyaggal volt töltve. Utódja, Jacob Perkins 1936-ban jegyeztette be „Perkins csövét”, melyben a folyadék már gőz halmazállapotba váltott. Egyetlen gramm víznél ez a halmazállapot-váltás akkora energiát igényel, ami 100 gramm rezet 173 fokkal melegít fel! Perkins berendezése hosszú, tekervényes csöveket tartalmazott, a fűtőegység lenn kapott helyet, a felmelegedett gőz felszállt. A lehűlő és vízzé változó gőz (komoly energiákat ad le ez a folyamat) a gravitáció hatására jutott vissza a melegítőhöz. Gőzmozdonyokban és ipari sütőberendezésekben használtak ilyen rendszereket.

Az 1940-es években a General Motorsnál álltak elő azzal az ötlettel, hogy a cső belső falába vékony barázdákat vagy csövecskéket vágva a kapillárishatás segítségével a folyadékot rá lehet bírni, hogy a gravitációval ellentétesen haladjon. A jelenséggel a figyelmesebbek biztosan találkoztak középiskolai fizikaórákon: a folyadék vékony csőben, felületi feszültsége hatására, mintegy a falnak támaszkodva magasabbra tud mászni, mint egy vastagabban. Részben ezzel a módszerrel jut fel például a gyökereken keresztül felszívott folyadék a fa rostos szerkezetében egészen a levelekig. A 40-es években még nem volt megfelelő technológia hatékony, finoman barázdált belső felületű csövek gyártására.

Mint sok találmány, ez is a védelemnek és űrkutatásnak álcázott haditechnológiában találta meg újraéledését. Az első működő hőcsövet George M. Groover nevéhez kötik, aki 1963-ban az amerikai tudósok fellegvárában, Los Alamosban tevékenykedett. Kezdetben űrtechnológiában és hadi rendszerekben alkalmazták, előállítása költséges volt. Hétköznapi használata fölöslegesnek bizonyult a 80-as évekig, hiszen az elektromos készülékek hűtésére akkoriban bőven elégnek bizonyultak a fémbordák.

A 90-es évek elején jelentek meg az olyan erőteljes processzorok, melyekkel a bordák már egyedül nem birkóztak meg, jöttek a ventilátorok. A hordozható gépek piacán forró helyzet alakult ki, oda nem voltak éppen ideálisak a légkavarók. Inkább a hő nagyobb leadófelületekre vezetésével próbálkoztak, erre ideálisak a hőcsövek, melyekkel először 1994-ben pentiumos notebookokban lehetett találkozni. 1999-re a hordozható gépek hatvan százalékát hűtötték ilyen módszerrel. A processzorok és a grafikus magok további gyorsulása miatt a hőcsövek beszivárogtak az asztali rendszerekbe is. Jobb légáramlást – ezáltal jobb hőleadást – biztosító, kedvezőbb felépítésű hűtőbordák kialakítását teszik lehetővé.

Hogyan működik?

A heat-pipe alapvető feladata a hőenergia elszállítása hidegebb égtájakra. Ehhez kihasználja a fázisváltás korábban említett jelentős energiaigényét és azt a tényt, hogy a gáz a melegebb helyről a hidegebbre áramlik. Tehát a folyamat a következő: a cső melegített részén a folyadék jelentős (hő)energiát vesz fel ahhoz, hogy légneművé változzon, majd a cső hidegebb vége felé libben. Ott arra a szintre hűl, ahol ismét folyadékká alakul – és leadja az energiát. A folyadék a gravitációnak vagy a cső belső kialakításának köszönhetően ismét lejut a melegebb részbe, ezzel bezárult a kör.

Persze számos kérdés merül fel: Milyen folyadék válik hatékonyan légneművé 50-60 fok környékén? Mi van, ha elforr az összes lé? Mi van, ha nem bír felforrni? Mi van, ha nem elég a kapillárishatás vagy a gravitáció a folyadék visszajuttatására, mert ugye a legtöbb processzoron vagy grafikus kártyán alkalmazott hőcső vízszintes állásban helyezkedik el.

Ezekre a kérdésekre szerencsére már a tervezési fázisban lehet válaszolni: a folyadék a biztonság kedvéért víz, a belső nyomást úgy alakítják, hogy a párolgás hatásfoka 30-80 fok között is jó legyen, de ne forrjon fel a folyadék, mert olyankor a légbuborékok elállnák a visszajutó folyadék útját. A szükséges paraméterek öt százalékos pontossággal kiszámolhatóak.

A működésre a gravitáció esetleges hiányának leküzdése érdekében kialakított belső erezet gyakorolja a legnagyobb hatást. Három lehetőség van. A legegyszerűbb hosszirányú csatornákat létrehozni. Komolyabb kapillárishatás érhető el változó irányú barázdákkal, de a legjobb a szivacshoz hasonló porózus szerkezet kialakítása, ám ilyenkor szem előtt kell tartani a folyadék molekuláinak méretét és a gázbuborékok esetleges elzáró hatását.
A csatornás, a barázdált és a porózus belső kialakítás

Miért jó?

Hogy hogyan néznek ki belülről a számítógépekben használatos hőcsövek, arra egyelőre nem válaszolunk, lássuk egy jól működő csöves hűtő előnyeit a hagyományos bordákkal szemben. Néha egy kép is többet mond ezer szónál; a Thermacore egyik ábráját vettük kölcsön, melyen egy 12 x 12 cm alapterületű és 23 cm magas alumíniumbordát láthatunk három darab hőcsővel és nélkülük. Egy 75 wattos hőforrás helyezkedik el a borda jobb oldalától 1,3 centiméterre. (Megjegyzés: egy 75 wattos villanykörte felülete méréseink szerint 116 fokos).

A hagyományos borda és a heat-pipe-pal támogatott borda hőeloszlása
A sima borda hőeloszlása láthatóan egyenetlen, az egyik vége 112, a másik 50 fokos; hőellenállása 0,96 C/W. A csövek segítségével a hőeloszlás sokkal egyenletesebb, a hőellenállás pedig 36 %-kal kisebb.

Az egyenletes eloszlás mellett van még egy előnye a hőcsőnek: a hővezetés. Segítségével a keletkezett meleget hatékonyan a légáramlás irányába lehet vezetni. Gondoljunk csak egy hagyományos processzorhűtőre, melynek ventilátora az alaplap felé tolja a meleg levegőt, ezzel fűti a környező feszültségszabályozókat. Egy heat-pipe-os egység, mint például a Coolink Bear vagy a Thermaltake Silent Tower egyenesen a ház hátoldala felé fújja ki a nemkívánatos meleget. A grafikus kártyákat hűtő vagy mobil gépekben szolgálatot teljesítő darabokon már ma is láthatjuk, hogy a vezetőképesség és a rugalmas alakíthatóság korábban nem látott megoldásokra ad lehetőséget.

A hőcsövek kihasználására ízelítőt ad a Zalman TNN 500A háza, amelyben az alaplapot és a grafikus chipet is csövek hűtik, bordának pedig a ház falát használják. A módszer rugalmasságban vetekszik a vízhűtésesekkel, és a zárt csövek miatt biztonságosabb. Ha valami katasztrófa okán mégis kilyukadna a hőcső, akkor sem kell elázástól tartani, ugyanis a benne lévő néhány gramm víz a fal anyagában van felszívódva.



Forrás: http://prohardver.hu/teszt/heat-pipe_elmeletben_es_gyakorlatban/elmeleti_alapozas.html

2015. július 13., hétfő

Balabolka a magyarul beszélő felolvasóprogram

A Balabolka egy szöveges tartalmak audió állománnyá átalakítására képes szoftver. Szövegfelolvasó funkciójával akadály mentesítheted az ilyen jellegű munkafolyamataidat. Ez a Free alkalmazás ideális hogy Text tartalmakat audióvá tudj konvertálni, kinyeni. Rengeteg formátumot támogat, tekintélyes tudás jellemzi.

Szinte bármikor kerülhet a számítógép tulajdonosa olyan szituációba, hogy egy adott szöveges dokumentumot több okból kifolyólag, legyen az akár kényelmi fel szeretne olvasni, vagy esetleg annak tartalmát nemes egyszerűséggel át szeretné alakítani hanggá, audióvá. Ha ez áll fent a számodra, erre a feladatra felhasználhatod a Balabolka nevű alkalmazást. Profi szövegfelolvasó specialistaként tekinthető. Mindamellett hogy ingyenes, igen hasznos lehet mivel tekintélyes tudást préseltek bele. Az alkalmazás néhány kattintással telepíthető, itt elsőként kiválaszthatod az alapértelmezett nyelvet, természetesen a Magyar is megtalálható ezen a listán. Az alapértelmezett telepítési könyvtáron felül létrehozhatsz egy ikont is az asztalon, ez az azonnali indítást teszi lehetővé. Ha nem szeretnéd telepíteni a Balabolka hordozható változatban is elérhető.

A szoftver felhasználói felülete az első rápillantásra árulkodik arról hogy mennyi lehetőség szolgáltatott. A szöveges dokumentumok felolvasáshoz a következőket kell, hogy tedd. A Balabolka eszköztárán válaszd a Fájl, megnyitás útvonalat, majd ezen belül tallózd be a kérdéses tartalmat. Természetesen hagyományos, a felületére begépelt kifejezéseket is fel tud olvasni. A Balabolka használatáról és néhány trükkről a mellékelt linken olvashattok.

Megváltoztatható annak a sebessége, adott részek ismételhetőek, de itt jön képbe a másik említésre méltó szolgáltatása, hogy egyetlen kattintással azokat audió tartalommá tudja konvertálni itt, MP3, WAV, MP4, WMA, AMR, MP4 formátumok támogatottak. Dokumentumoknál ismeri az: PDF, RAR, HTML, TXT, ODT, BXT… és még számos kiterjesztést. A Balabolka kezeli még a vágólapról kijelölt elemek asszisztálását is.

Összességében nézve a Balabolka egy ingyenesen használható Magyar nyelvi támogatással rendelkező szövegfelolvasó program, ami azokat konvertálni is tudja. Igen mélyen testre szabható.

Balabolka összefoglaló:

  • Szövegfelolvasó program
  • audió kinyerő
  • elérhető hordozható változatban is
  • rengeteg egyedi beállítási lehetőség
  • audió konvertáló
  • hangfelvevő
  • Fájlok összehasonlítása
  • szövegek fordítása
  • helyesírási hibák ellenőrzése
  • rengeteg támogatott formátum audió, Text esetén
  • Magyar nyelv
  • teljes verziós változat ( Freeware )
  • Hivatalos oldal: http://www.cross-plus-a.com/

Magyar hang telepítése Windows 7 x64-re

Először is installáljuk a Balabolkát ami innen letölthető: Balabolka


Eszter magyar hang telepítése

Majd szedjük le és installáljuk a magyar hangfile-t is Vocalizer-1.0.139.101-huh-Eszter-Premium-High-enu.msi-t, ami innen tölthető le: Eszter Premium High

Egy registry bejegyzést kell készíteni legyen pl: SAPI5Eszter_x64.reg, illetve a feltelepített Freedom Scientific\...\components alkönyvtárába a vautov5_sapi5.dll-t bemásolni

SAPI5Eszter_x64.reg fájl tartalma:
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\Speech\Voices\Tokens\Vocalizer Expressive Eszter Premium High 22kHz]
"VoiceModel"="full_vssq5f22"
"40E"="Vocalizer Expressive Eszter Premium High 22kHz"
"VoiceName"="Eszter"
"CLSID"="{98BAB182-19A8-40d5-9268-1F84E1B7B257}"
"Frequency"="22"
"LangCode"="HUH"
"Language"="Hungarian"
@="Vocalizer Expressive Eszter Premium High 22kHz"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\Speech\Voices\Tokens\Vocalizer Expressive Eszter Premium High 22kHz\attributes]
"Language"="40E"
"Name"="Eszter Premium High 22kHz"
"Age"="Adult"
"Gender"="Female"
"Vendor"="Nuance Communications, Inc"

[HKEY_CLASSES_ROOT\Wow6432Node\CLSID\{98BAB182-19A8-40d5-9268-1F84E1B7B257}]
@="VFA SAPI5 Class"

[HKEY_CLASSES_ROOT\Wow6432Node\CLSID\{98BAB182-19A8-40d5-9268-1F84E1B7B257}\InprocServer32]
@="C:\\Program Files (x86)\\Freedom Scientific\\Shared\\Vocalizer\\5.5\\common\\speech\\components\\vautov5_sapi5.dll"
"ThreadingModel"="Both"

[HKEY_CLASSES_ROOT\Wow6432Node\CLSID\{98BAB182-19A8-40d5-9268-1F84E1B7B257}\TypeLib]
@="{397EFF9A-AAFB-45e4-97AE-0577BBA7C236}"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\Wow6432Node\CLSID\{98BAB182-19A8-40d5-9268-1F84E1B7B257}]
@="VFA SAPI5 Class"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\Wow6432Node\CLSID\{98BAB182-19A8-40d5-9268-1F84E1B7B257}\InprocServer32]
@="C:\\Program Files (x86)\\Freedom Scientific\\Shared\\Vocalizer\\5.5\\common\\speech\\components\\vautov5_sapi5.dll"
"ThreadingModel"="Both"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\Wow6432Node\CLSID\{98BAB182-19A8-40d5-9268-1F84E1B7B257}\TypeLib]
@="{397EFF9A-AAFB-45e4-97AE-0577BBA7C236}"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Classes\CLSID\{98BAB182-19A8-40d5-9268-1F84E1B7B257}]
@="VFA SAPI5 Class"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Classes\CLSID\{98BAB182-19A8-40d5-9268-1F84E1B7B257}\InprocServer32]
@="C:\\Program Files (x86)\\Freedom Scientific\\Shared\\Vocalizer\\5.5\\common\\speech\\components\\vautov5_sapi5.dll"
"ThreadingModel"="Both"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Classes\CLSID\{98BAB182-19A8-40d5-9268-1F84E1B7B257}\TypeLib]
@="{397EFF9A-AAFB-45e4-97AE-0577BBA7C236}"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\WOW6432Node\Nuance]


[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\WOW6432Node\Nuance\Vocalizer for Automotive]

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Nuance\Vocalizer for Automotive\SAPI5]
"Vocalizer for Automotive"="C:\\Program Files (x86)\\Freedom Scientific\\Shared\\Vocalizer\\5.5\\"

A szükséges ".reg" kiterjesztésű fájlot dupla kattintással a registrybe jegyezzük be.

Végezetül másoljuk be az alábbi helyen található vauto5.dll mellé a vautov5_sapi5.dll-t.

vautov5_sapi5.dll több helyről letölthető pl. innen: vautov5_sapi5.rar

vauto5.dll itt található:

C:\Program Files (x86)\Freedom Scientific\Shared\Vocalizer\5.5\common\speech\components\vauto5.dll


Mariska magyar hang telepítése

Majd szedjük le és installáljuk a magyar hangfile-t is VocalizerExpressive-1.0.20.101-huh-Mariska-Premium-High-enu.msi-t, ami innen tölthető le: Mariska Premium High

Egy registry bejegyzést kell készíteni legyen pl: SAPI5Mariska_x64.reg, illetve a feltelepített Freedom Scientific\...\components alkönyvtárába a ve_sapi5.dll-t bemásolni


SAPI5Mariska_x64.reg fájl tartalma:
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\Speech\Voices\Tokens\Vocalizer Expressive Mariska Premium High 22kHz]
"VoiceModel"="full_vssq5f22"
"40E"="Vocalizer Expressive Mariska Premium High 22kHz"
"VoiceName"="Mariska"
"CLSID"="{98BAB182-19A8-40d5-9268-1F84E1B7B257}"
"Frequency"="22"
"LangCode"="HUH"
"Language"="Hungarian"
@="Vocalizer Expressive Mariska Premium High 22kHz"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\Speech\Voices\Tokens\Vocalizer Expressive Mariska Premium High 22kHz\attributes]
"Language"="40E"
"Name"="Mariska Premium High 22kHz"
"Age"="Adult"
"Gender"="Female"
"Vendor"="Nuance Communications, Inc"

[HKEY_CLASSES_ROOT\Wow6432Node\CLSID\{98BAB182-19A8-40d5-9268-1F84E1B7B257}]
@="VFA SAPI5 Class"

[HKEY_CLASSES_ROOT\Wow6432Node\CLSID\{98BAB182-19A8-40d5-9268-1F84E1B7B257}\InprocServer32]
@="C:\\Program Files (x86)\\Freedom Scientific\\Shared\\VocalizerExpressive\\1.1\\common\\speech\\components\\ve_sapi5.dll"
"ThreadingModel"="Both"

[HKEY_CLASSES_ROOT\Wow6432Node\CLSID\{98BAB182-19A8-40d5-9268-1F84E1B7B257}\TypeLib]
@="{397EFF9A-AAFB-45e4-97AE-0577BBA7C236}"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\Wow6432Node\CLSID\{98BAB182-19A8-40d5-9268-1F84E1B7B257}]
@="VFA SAPI5 Class"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\Wow6432Node\CLSID\{98BAB182-19A8-40d5-9268-1F84E1B7B257}\InprocServer32]
@="C:\\Program Files (x86)\\Freedom Scientific\\Shared\\VocalizerExpressive\\1.1\\common\\speech\\components\\ve_sapi5.dll"
"ThreadingModel"="Both"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\Wow6432Node\CLSID\{98BAB182-19A8-40d5-9268-1F84E1B7B257}\TypeLib]
@="{397EFF9A-AAFB-45e4-97AE-0577BBA7C236}"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Classes\CLSID\{98BAB182-19A8-40d5-9268-1F84E1B7B257}]
@="VFA SAPI5 Class"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Classes\CLSID\{98BAB182-19A8-40d5-9268-1F84E1B7B257}\InprocServer32]
@="C:\\Program Files (x86)\\Freedom Scientific\\Shared\\VocalizerExpressive\\1.1\\common\\speech\\components\\ve_sapi5.dll"
"ThreadingModel"="Both"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Classes\CLSID\{98BAB182-19A8-40d5-9268-1F84E1B7B257}\TypeLib]
@="{397EFF9A-AAFB-45e4-97AE-0577BBA7C236}"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\WOW6432Node\Nuance]


[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\WOW6432Node\Nuance\Vocalizer Expressive]

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Nuance\Vocalizer Expressive\Sapi5]
"Vocalizer Expressive"="C:\\Program Files (x86)\\Freedom Scientific\\Shared\\VocalizerExpressive\\1.1\\"


A szükséges ".reg" kiterjesztésű fájlot dupla kattintással a registrybe jegyezzük be.

Végezetül másoljuk be az alábbi helyen található ve.dll mellé a ve_sapi5.dll-t.

ve_sapi5.dll több helyről letölthető pl. innen: Vocalizer Expressive SAPI5.rar

ve.dll itt található:

C:\Program Files (x86)\Freedom Scientific\Shared\VocalizerExpressive\1.1\common\speech\components\ve.dll

Egyszerre nem megy Eszter és Mariska is!!!

Forrás: http://szofthub.hu/balabolka/

NVDA az ingyenes, nyílt forráskódú képernyőolvasó

Mi is az az NVDA?

A NonVisual Desktop Access (NVDA) egy ingyenes, nyílt forráskódú képernyőolvasó program a Microsoft Windows operációs rendszerhez. A szoftver lehetőséget nyújt Windowst futtató számítógépek használatához vakok és gyengénlátók számára. Segítségével a felhasználó követni tudja a képernyőn történő eseményeket, melyeket az NVDA az operációs rendszer lekérdezésével egy beszédszintetizátor által juttat el a felhasználóhoz.


Kiknek ajánljuk a programot?

A felolvasó program egy vak vagy gyengénlátó felhasználónak elengedhetetlen kelléke a számítógép könnyű használatához. Segítségével munkát végezhet, kapcsolatot tarthat ismerőseivel, egyszóval kihasználhatja a technika adta lehetőségeket.

Az NVDA programot viszont nem csak a látássérült felhasználóknak ajánljuk. Hasznos segítség lehet bármilyen szoftver fejlesztőnek, aki akadálymentes szoftvert vagy akadálymentesített weboldalt szeretne létrehozni. A beszédnéző funkció bekapcsolásával a képernyőolvasó megjeleníti a kimondandó szöveget a képernyőn is, így a látó fejlesztő követheti a gépi beszédként elhangzó információkat az akadálymentesítés alatt.


Általános Jellemzők

Az NVDA beszédszintetizátor segítségével hozzáférést biztosít a Windows operációs rendszerhez, valamint számos egyéb alkalmazáshoz vakok és gyengénlátók számára.

Főbb jellemzői:
  • Telepítés nélküli futtatás egy USB vagy hordozható eszköz használatával
  • Webböngészés a Mozilla Firefox 3 használatával
  • Könnyen használható, beszédtámogatást nyújtó telepítő
  • Email-ek használata a Mozilla Thunderbird 3 program segítségével
  • A Microsoft Internet Explorer program alap szintű támogatása
  • Alapvető támogatás a Microsoft Outlook Express / Windows Mail programok használatakor
  • Alapvető támogatás a Microsoft Word és Excel használatakor
  • A vakbarát Java alkalmazások támogatása
  • alapvető támogatás az Adobe Reader program használatakor
  • alapvető támogatás az IBM Lotus Symphony program használatakor
  • A Windows Parancssor és konzolos alkalmazások támogatása
  • Az egérmutatónál lévő szöveg automatikus bemondása és választható hangjelzés az egér pozíciójának megállapításához
  • a Freedom Scientific valamint a BRLTTY drivereket használó braille kijelzők támogatása

Honosítás

Fontos, hogy az emberek a világ bármely részén, nyelvi korlátok nélkül, egyenlően hozzáférhessenek a különböző, a technológia nyújtotta lehetőségekhez. Az NVDA jelenleg több mint húsz nyelvre lett lefordítva, többek között: Brazil Portugál, Horvát, Cseh, Finn, Francia, Galíciai, Német, Magyar, Olasz, Japán, Portugál, Orosz, Szlovák, Spanyol, Hagyományos Kínai, Afrikai, Lengyel, Tájföldi, Ukrán és Vietnám.


Beszédszintetizátor Támogatás

Az üzenetek és a felhasználói felület többnyelvűsége mellett az NVDA lehetőséget bisztosít a tartalom megfelelő nyelvű felolvasásához, amennyiben a használni kívánt beszédszintetizátor képes az adott nyelven megszólalni.

Az NVDA tartalmazza az eSpeak, egy ingyenes, nyílt forráskódú és többnyelvű beszédszintetizátor programot. Ezen kívül az NVDA használni tudja a SAPI4 és SAPI5 beszédmotorokat a beszéd előállításához, valamint az Audiologic beszédszintetizátort.

Forrás: http://www.nvda.hu/