2016. december 25., vasárnap

Elválasztás és könyvfeltöltés Wi-Fi-n Kindle Paperwhite-on

Elválasztás

Az elválasztás az írott szövegben nagyon lényeges, egységessé teszi a szövegképet, megszünteti a sorvégek töredezettségét, szebb lesz az oldal „geometriája”. 
A Calibre-hez letölthető egy plugin (Beállítások->Bővítmények->Új bővítmények letöltése), amivel az átkonvertált e-könyvet lehet finomítani, a szavakat elválasztani. Ez a bővítmény a Hyphenate This!. A használatához szükség lesz az Open Office magyar szótárcsomagjára. Az eredeti: http://goo.gl/6Q23gl, @András_Karakai által módosított: http://goo.gl/8reskW. Ez utóbbit érdemes használni a helyes elválasztások megjelenítése érdekében. 

Az elválasztás csak az .EPUB és a Kindle .AZW3 formátumokat kezeli, sajnos a .MOBI / .PRC nincs erre felkészítve. Fontos, hogy a metaadatoknál a nyelv be legyen állítva (Metaadatok szerkesztése->Nyelvek), ezt követően a bővítményhez hozzá kell rendelni a letöltött szótárcsomagot. A beállítások követően indulhat az elválasztás: 
Skip words shorter than a legrövidebb szó, amit még elválaszt, 
Right and left length limits a sor bal és jobb végén maradó betűk száma az elválasztást követően, 
Comma separated list of tags to vesszővel elválasztott lista 
ignore az itt felsorolt tag-eket figyelmen kívül hagyja (pl.: h1, h2) 
parse csak az itt felsorolt tag-eket választja el (pl.: p, span) 
Custom column to save hyphenation status @András_Karakai által megfogalmazva: „a könyvtár adatbázisában létrehoz egy oszlopot, amiben eltárolódik a könyvek állapota (átesett e már az elválasztás létrehozásán, vagy sem). Az adott státusznak megfelelő állapotot írja ebbe az oszlopba, a státusz szövegek ugyancsak egyénileg megadhatóak.”

Nagyon látványos, amikor az e-olvasón a betűméretet állítva az elválasztások is módosulnak, igazodnak. 

Könyvek feltöltése Wi-Fi-n keresztül:

Kapcsolat/megosztás -> Tartalomkiszolgáló indítása (itt kapjuk meg a hozzáférés címét)

Majd a Kindle-n a böngészőbe kell beírni a megkapott hozzáférés címét.

DRM eltávolítás az ebook-ból:

http://onlineconverter.epubor.com/kindle-drm-removal.htm#KSN


Forrás: https://moly.hu/karcok/259537

2016. december 6., kedd

Kindle reklámmentesítés

1. Amazon.com-on belépsz, majd a felső vízszintes menüben, a jobb oldalon a "Your account" opcióra klikkelsz:



2. Behoz egy csomó opciót, nekünk a jobb oldali függőleges menüből a "Kindle Help Home" lehetőség kell:
3. A bal oldali függőleges menüsor alján van egy szürke "Contact Us" gomb, erre klikk:

4. Először kiválasztjuk az eszközt, majd a bejövő menüsorból a "Kindle E-reader"-t, utána a "Something else" lehetőséget, majd a szabadszöveges mezőbe beírjuk angolul, hogy mit is szeretnénk, pl. jó sablonszöveg: "Removing advertisements from my Kindle device". Végül a "Chat" gombra kattintunk:

5. Itt felugrik egy chat ablak, néhány másodperc múlva csatlakozik az Amazon-tól egy munkatárs. Általában nem kell nekik újra leírni, hogy mit szeretnénk, hiszen az utolsó opciónál már leírtuk, azt látják ők is. De ha mégis megkérdezné, hogy miben segíthet és nem tudunk angolul, pl. másoljuk be ezt:

"Hi! I've heard that there's an option to remove the advertisements from my Kindle device as i'm not interested. I hope you can help me regarding this matter."

6. El fog nyomni egy bullshitet arról, hogy ez amúgy fizetős lenne, de csak Neked, csak most ingyen megcsinálja, mert a vevő az első.. Általában meg szokták kérdezni az eszköz nevét is a biztonság kedvéért, ezt az utolsó képen (4-es lépés alatt) láthatjuk, amikor kiválasztjuk az eszközünket. Ez nyilván akkor érdekes, ha több Kindle van a háztartásban és a többiről már levetettük a reklámokat.

7. Ha be van kapcsolva a Kindle és a WiFi is aktív, akkor meg fog jelenni egy felugró ablak, hogy eltávolították a reklámokat. Ezután újraindítjuk a készüléket és kész.

Forrás: https://logout.hu/bejegyzes/jhonny06/kindle_reklammentesites.html

2016. szeptember 25., vasárnap

xml to cue

echo "gathering timecodes..."
grep ChapterTimeStart flac.xml | sed 's/<[/a-zA-Z]*>//g' | sed 's/ //g' | awk 'BEGIN{FS=":"; OFS="";}{printf("%.2d:%.2d:%.2d\n", $1*60+$2,int($3),int($3 %1 * 100));}' > times.txt

echo "gathering track titles..."
grep ChapterString flac.xml | sed 's/<[/a-zA-Z]*>//g' | sed 's/ //g' | sed 's/[0-9]*\. //g' | sed 's/[0-9]\:[0-9]*$//g' > titles.txt
tracks=$(cat titles.txt | wc -l)

echo "creating cue sheet..."
echo "REM COMMENT \"mkatoflac\"" > flac.cue

artist=$(metaflac --show-tag=artist flac.flac | sed 's/^[a-z]*=//g')
if [ -z "$artist" ]
then
artist="Unknown"
fi
echo "PERFORMER \"$artist\"" >> flac.cue

title=$(metaflac --show-tag=title flac.flac | sed 's/^[a-z]*=//g')
if [ -z "$title" ]
then
title="Unknown"
fi

echo "TITLE \"$title\"" >> flac.cue
echo "FILE \"flac.flac\" WAVE" >> flac.cue

for (( c=1; c<=$tracks; c++ )) do
temp=$c

if [ $temp -lt 10 ]
then
temp=$(echo 0$temp)
fi

echo "TRACK $temp AUDIO" >> flac.cue
echo -n "TITLE \"" >> flac.cue
echo "$(head -n$c titles.txt | tail -n1)\"" >> flac.cue
echo -n "INDEX 01 " >> flac.cue
echo "$(head -n$c times.txt | tail -n1)" >> flac.cue

done


Forrás: http://blog.astech.hu/2012/12/matroska-audio-flac/

2016. július 14., csütörtök

Puzzle Agent 1-2.

A Puzzle Agent nem titkoltan egy vadonatúj sorozat első epizódja, pontosabban „pilotja”, már amennyiben ez a tévészériáknál ismert kifejezés egy játék esetében megállja a helyét. A Telltale Games eddigi címei sem éppen arról voltak híresek, hogy ész nélkül rohanva végigjuthattunk rajtuk, ez a játék pedig kimondottan a szürkeállományunkat igyekszik megmozgatni. Mechanizmusa a végletekig le van egyszerűsítve, az előrejutáshoz ugyanis nem kell mást tennünk, mint válaszolni néhány kérdésre, kirakni pár kirakóst, és nem egy esetben kicsit latba vetni a matematikai és vizuális képességeink keverékét. 


„TITKOS ÜGYNÖK VAGYOK, MINDENKI A FÖLDRE!”

Nelson Tethers, a játék címszereplője nem mindennapi állást tölt be -- ugyanis tényleg különleges ügynök, a szó lehető legszorosabb értelmében: ő az FBI egyetlen rejtélykutatója, feladata bonyolultabbnál bonyolultabb feladványok logikus megoldása. A játék elején is éppen egyik kedvenc keresztrejtvényét igyekszik megfejteni. Gondolataiba merülve mindig munkaidőben sikerül a legjobbat szundikálnia, ezért követve a jól bevált szokást, álomra hajtja a fejét, íróasztalát párnaként használva. Tán a lelkiismeret-furdalás miatt, tán a túlerőltetett agy tréfájából, a pihentető alvást hamar rémálom követi. Nelson ijedtében még a kedvenc rejtvényét is cafatokra tépi, amit elég hamar megbán, ezért úgy dönt, összerakja. Itt kapjuk meg az első feladványunkat, melyet megoldva rejtélyes telefonhívás érkezik magától az elnöktől, aki elpanaszolja, hogy a minnesotai Scogginsben valami nagyon furcsa dolog történik: az ottani radírüzem napok óta nem szállít, így a Fehér Ház is hiányolja a jól bevált irodaszert, és ez bizony komoly fennakadásokhoz vezet -- a helyzet tehát sürgős megoldást kíván. Ki más lenne erre alkalmasabb, mint az egyébként halálra rémült Nelson, aki igazán csak akkor lepődik meg, mikor meglátja a rejtvényre írt szöveget, amit eddig mindvégig álomnak gondolt: Scoggins!


„REJTÉLYEK… TÚL SOK REJTÉLY…”

A viszonylag egyszerű felvezetés után a készítők egyből bedobnak bennünket a „mély vízbe”, illetőleg viszonylag rövid időn belül már jön is a következő feladvány, melyekből a PC-s verzióban pontosan 37 darabot kell megoldanunk a játék befejezéséhez, és bizony ez valóban nagyon kevés. Amiből viszont ennél jóval több van, az az újabb és újabb elvarratlan szál, ezeket pedig ez a bevezető rész nyitva is hagyja: ahogy haladunk előre a történetben, nem hogy megoldanánk valamit, egyre nagyobb titkokba botlunk. 

Sajnos a feladványokon kívül nem igazán van interakció, tehát a továbbjutáshoz nincs szükség különféle holmik használatára vagy egymással kombinálására. Egy-egy tárgy itt csupán utalás valamire vagy a sztori eleme, de konkrét fizikai szerepe nincs -- kivéve a különböző pontokon fellelhető rágókat. Ezeknek ugyanis az a nemes feladatkör jutott, hogy Nelsont segítsék a gondolkodás közben. Egy puzzle megoldásához három segítséget vehetünk igénybe, mindegyik egy rágóba kerül, és amennyiben kifogytunk ezekből, úgy magunkra maradunk. Szerencsére erre elég kicsi az esély, hiszen szinte bárhol találunk „elfekvő” rágógumit. 

A játék egyébként teljes mértékig point ’n’ click rendszerű, azaz az irányításhoz pusztán az egerünkre van szükség. A történeti szálhoz kapcsolódó párbeszédek képregényszerű buborékokban jelennek meg, sajnos csak angolul, ami némi problémát okozhat a nyelvet nem beszélő vagy kevésbé beszélő játékosok körében, lévén előfordul pár szójáték, aminek a megoldása más úton aligha kivitelezhető.

„OTT FOGOK MEGFAGYVA, TALÁN SZÁZADOKIG PIHENNI”

Szerencsére az említett apró frusztrációkat hamar feledteti a játék egyedi humora, ami olyan, semmire sem hasonlító, horrorisztikus környezetben van tálalva, hogy igazán nincs okunk e tekintetben panaszkodni. A „Puzzle Agent” nem használ 3D-s megoldásokat, minden egyes képkocka kézzel rajzolt és mégis azt merem mondani, hogy remekül néz ki. A stílust Graham Annable, a Grickle széria szellemi atyja adta (lásd a szövegdobozt), míg a grafikai kivitelezés, illetve a képernyőre alkalmazás Mark Darin keze munkáját dicséri -- mindkét úriember neve garancia a minőségi munkára és az egyediségre. Maga a látvány itt-ott nyíltan hajaz egy-egy sikersorozatra, és a helyszín is klisés hatást kelthet, de úgy vélem, ez utóbbiak csak afféle sztereotip megnyilvánulások: attól, mert valaki már megmutatta, hogy egy fagyos kisvárosban hamar pánik és rémület lesz úrrá egy rejtély hatására, illetve hogy az eredendően depresszív környezet felnagyítja a félelmeket, nem jelenti még azt, hogy mindezek ne jelentenének újra és újra egyedi hangulati elemeket.

„...A HANGOK!... SUTTOGNAK...”

A szinkronhangokra egy panaszszavunk sem lehet: az átélés tökéletes! Még azon sem csodálkoznék, ha kiderülne, hogy Bjorn (akivel a játék elején találkozunk) hangszínésze tényleg a szájába fogott egy pipát a hitelesség kedvéért... Ezzel szöges ellentétben áll azonban a játék zenei felhozatala; nem azzal van baj, ami van, hanem ami nincs. Környezeti zajok elvétve ugyan akadnak, illetve a játék alatt szinte végigkísér minket egy kellemes dallam, de klasszikus értelemben véve zene, mint olyan, nem hallható. Az átvezető videók hanghatásai viszont szintén a pozitív irányba billentik a mérleg nyelvét -- kár, hogy az egyébként remek főcímzene után az az egyetlen dallam, ami megszólal, hamar monotonná és megunhatóvá válik. 

Szerencsére ez nem, illetve talán csak részben mondható el a feladványokról. Arra ne számítsunk, hogy fel kell törnünk egy NASA-szintű kódot, de nyugodt szívvel merem állítani, kevés olyan ember akad, aki rávágja a megoldást az összes feladatra. A puzzle-k többnyire elgondolkodtatóak, de nem rémisztően nehezek, ebben a tekintetben szerintem a fejlesztők megtalálták az egyensúlyt. A fejtörők erőssége is logikusan változik, egyik sem véresen komoly, tehát némi logikával elég hamar meg lehet fejteni akár a legnehezebbet is, ami egyfelől pozitívum, más felől viszont az egyik legnagyobb negatívum is: az a mennyiség, ami ebbe a részbe jutott, mint már említettem is, borzasztóan kevés. Ha valaki igazán nekiveselkedik, akár 1-2 óra alatt is végigjuthat az egész játékon, ami kritikán aluli rövidséget jelent. Természetesen a végkifejlet úgy van megírva, hogy 90% biztonsággal kijelenthető: lesz folytatás, de azért az emberben marad némi kétely ama tíz százalék miatt, mert úgy érzi, a mi kígyónk a saját farkába harapott. Az átlagvásárló ennél többre vágyik, a célközönség pedig esetlegesen más címek felé fordul, az érdektelenség pedig ellehetetlenítheti a következő epizód megjelenését. Igazán nagy kár lenne érte, mert egy hosszabb, komplexebb, talán jobban átgondolt második felvonás esetlegesen kedvet adhat eme előzmény megismerésére, még azok számára is, akik amúgy óvakodnak ettől a stílustól. 

...VENNI VAGY NEM VENNI?…

Mivel a játék jelenleg kizárólag letölthető formában vásárolható meg, erősen tartok tőle, hogy sok ember az „egyszerűbb” utat követve illegális megoldások után fog nézni. Én szeretnék erről lebeszélni mindenkit, bár tudom, hogy ez szinte falra hányt borsó. Örülnék neki, ha elég sikeres lenne ez az epizód ahhoz, hogy legyen folytatása -- szerintem megérdemel ennyit. Adjunk neki egy esélyt! Ha csak arra az 1-2 órára is, ameddig játszunk vele, önfeledten szórakozunk rajta, jusson eszünkbe: lehet, hogy ez a cím ezeknek a játékoknak talán az egyik utolsó képviselője!

Forrás: http://www.pcguru.hu/teszt/nelson-tethers-puzzle-agent-the-mystery-of-scoggins/715

Hero of Many







2016. július 9., szombat

rOtring Tikky

Borús az ég, és szemerkél az eső, nyoma sincs már a múlt heti kánikulának és strandidőnek. Akaratlanul is eszembe jutott a szívbemarkoló érzés, ami éveken át komoly stresszt okozott: nyakunkon a szeptember, hamarosan kezdődik az iskola. 

rOtring: rot-ring avagy piros karika (vörös gyűrű) egyes modelleken meg is jelentek.
Nem kellett sokáig gondokoznom, hogy melyik írószer illik leginkább az évnek ehhez a részéhez. Semmi sem vésődött úgy bele az emlékezetembe, mint amikor kisdiákként a borús, sötét őszi-téli hónapokban a gyengén megvilágított íróasztalom fölé görnyedve elkeseredettem próbáltam megoldani a házi feladatot, vagy megírni a kiadott fogalmazást, kezemben a rOtring művek által gyártott barna Tikky töltőceruzával.


Egy kis történelem

A rOtring cég elődjét egy Wilhelm Riepe nevű úriember alapította 1928-ban, Hamburgban. Riepe úr elsődleges célja az volt, hogy minél jobban használható műszaki rajzeszközöket alkosson meg. Kezdetben kizárólag műszaki rajzoláshoz használatos tollakat készítettek Tiku GmbH, majd Riepe-werke néven, például a legendás Tintenkuli nevű töltőtollat, amelynek hegye a hagyományos töltőtollaktól eltérően egy kis fémcső volt. Gyakorlatilag ebből fejlődött ki a műszaki rajzolók rémálma, a csőtoll. Később a cég vezetését Erich Barthe és Helmuth Riepe vette át, akik a kínálatot kibővítették az igen népszerűvé vált RapidoGraph termékcsaláddal.

A termékek között megjelentek a körzők, a különféle sablonok, majd 1979-től a Tikky márkanéven forgalmazott töltőceruzák is, amelyek olyannyira népszerűek lettek, hogy a köznyelvben sokan ma is a rotringceruza (szélsőséges esetben rotlingceruza) szót használják töltőceruza helyett. Véleményem szerint figyelemre méltóak még a rOtring által készített töltőtollak, amelyeket sajnos már nem gyártanak, de kiváló minőségű, igényes és strapabíró termékek voltak, így sok típus ma is komoly népszerűségnek örvend (pl. rOtring 600).

1998-ban a Newell-Rubbermaid konszern Sanford nevű írószer részlege megvásárolta a rOtring céget (hozzájuk tartozik többek közt a Parker, a PaperMate, a Sharpie és a Waterman is), és gyökeres átalakítást hajtottak végre. A termékeik túlnyomó részének gyártását beszüntették, néhány, kifejezetten műszaki rajzoláshoz szükséges írószer megtartásával jelenleg is próbálják újraépíteni a márkát.

A Tikky ceruzákról

A Tikky töltőceruzák gyártását a rOtring 1979-ben kezdte meg, de ezen a márkanéven a mai napig találunk termékeket a boltok polcain. Fontos tehát tisztába tenni, hogy a Tikky-ből eddig három generáció létezik:
rOtring Tikky 1. generáció, alias Tikky special (1979-1996)
Az első generációs Tikky ceruza egy vékony, könnyű műanyagből készült írószer, amelynek fogórésze erősen hullámos formájú. A műanyag kemény, nehezen karcolódik, lehet rajza érezni a minőséget. Nem túl kellemes emlék, de gyerekkoromban gyakran annyira görcsösen szorítottam a ceruzát, hogy a hullámok kipirosodott nyomokat okoztak a középső ujjamon.

Némelyiken a fogórész fölött körben piros karikát találunk (rot ring = piros gyűrű), másokról ez hiányzik. Magát a műanyag testet több színben is gyártották, és elvétve a Parker Jotter-hez hasonlóan márványos mintákkal is lehet találkozni. A párhuzam nem véletlen, véleményem szerint a Tikky a ceruzák között olyan, mint a Jotter a tollak között: egyszerű, letisztult külsejű, és rendkívül népszerű.

Ha lecsavarjuk a ceruza elején levő fémsapkát, látható, hogy a mechanika teljesen sárgarézből készült, némelyik korai modellen a menet műanyag, a későbbi típusokon viszont az is fémből van. A szétszedésre egyébként normál körülmények között ritkán van szükség, ugyanis a mechanika rendkívül megbízható.


A klipszen típustól függően rOtring, rOtring Germany, vagy rOtring W.Germany mintát találunk. A tolltesten többféle felirat lehetséges, leggyakoribb a Tikky special, illetve rOtring T, valamint a ceruzabél vastagsága (0,35, 0,5 vagy 0,7), de előfordulnak fineliner F feliratos példányok is.

A nyomógombként funkcionáló kupak tönnybire domború, de némelyik korai típuson lapos volt. Alatta kicsi szükségradírt találunk, melynek hátuljában vékony fémrudacska van beszúrva, amellyel szükség esetén a mechanikát megtisztíthatjuk a beletört hegydaraboktól. (Ez a mai gyártású töltőceruzák nagy részénél már hiányzik.)

A magas minőséget talán megfelelően szemlélteti, hogy az iskolában gyakran azzal szórakoztunk, hogy kinek a ceruzája áll bele a fából készült padba, ha ráejtjük. (Tudom, állatság, nem kell semmit mondanotok...) Nem emlékszem, hogy bármelyik Tikky-nek származott volna ebből bármilyen baja, mikor becsengettek, szépen írtunk velük tovább...

rOtring Tikky 2. generáció, alias Tikky II (1997-2007)
Biztosan sokan találkoztak ezzel a típussal, nekem teljesen kimaradt az életemből, mert sosem tetszett igazán, sőt, egyenesen taszítónak találtam a formáját. Akit kérdeztem, mindenki azt mondta hogy igen jól használható, kényelmes, megbízható írószer volt.

Fogásra vastagabb mint az első generációs Tikky, és a hullámos fogórész is megmaradt, bár a hullámok nem olyan mélyek, így talán egy picit kényelmesebben meg lehet fogni. De a klipszet szerintem sikerült nagyon elrontani. Nem tudom jól leírni, de olyan szögletesen jellegtelen lett az egész.

A tolltest végén ekkor kezdték szabvány színekkel jelölni a ceruzabél vastagságát. A 0,35 mm-es változat sárga, a 0,5 mm-es barna, a 0,7 mm-es pedig kék színű folttal van jelezve. Ezt a korábbi Tikky-n csak a gyártás vége felé, a drágább változatokon láthattuk, mégpedig a fém kupak végén található műanyag színéből.

rOtring Tikky 3. generáció (2008-)
A ma is gyártott változat a közelmúltban jelent meg a rOtring kínálatában. Vastagsága saccra megegyezik a Tikky II-ével, azonban a fogórész kényelmes, kemény tapintású gumi bevonatot kapott, melyből helyenként kilátszanak műanyag négyzetek. Többféle színű műanyagból készítik, és hasonló formátumú golyóstoll is kapható.

Szerencsére a klipszet lecserélték, így a ceruza visszakapta megtépázott eleganciáját. Egy kicsit furcsa, hogy a kupak felőli végén a műanyag ferde, és lekerekített háromszög keresztmetszetű, de ettől eltekintve összességében korrektül néz ki.

Sajnos a mechanikáról nem tudok nyilatkozni, mert elődeitől eltérően az elején található fémsapkát nem lehet róla lecsavarni, így egyelőre nem sikerült szétszednem. Van egy olyan érzésem, hogy nem biztos hogy tetszene, amit benne találok.

Forrás: http://golyostoll.blog.hu/2014/08/27/retro_rotring_tikky

2016. július 5., kedd

Kumato

Itt a fekete paradicsom mag a kumato!

Tíz év keresztezéssel egy svájci cég, a Syngenta egy teljesen újfajta paradicsomot hozott létre, a neve kumato, magyarul fekete paradicsom.

A kumatót egy elfeledett vadparadicsomból hozták létre keresztezéssel svájci szakemberek mintegy tíz év szorgos munkájával. A kumato rendkívül ízletes paradicsomféle, de ellentétben a közönséges paradicsommal, az érési folyamat bármely fázisában kiválóan fogyasztható, tehát nem csak akkor, amikor teljesen érett, hanem úgyszólván éretlenül is.

Eleinte sötétzöld, ilyenkor kiválóan lehet szeletelni. Aztán sötétbarnává érik, ilyenkor édesen zamatos az íze, s ilyenkor különösen salátákba és szendvicsekbe ajánlják.

Végül sötétvörös lesz, ilyenkor a legszaftosabb és legédesebb, ami a megnövekedett fruktóztartalomnak köszönhető.

A Syngenta szakemberei hangsúlyozzák, hogy nem genetikai módosításról van szó, hanem szigorúan keresztezésről, nehogy bárki azt higgye, valamilyen futurisztikus paradicsommal kívánják elárasztani a piacot. Noha a kumato nagyon hasonlít a paradicsomra, a színe és az íze nagyon más.

Ültetése és gondozása megegyezik a sima paradicsommal.

A kumato egy olyan különleges fekete paradicsom fajta, amelynek a magjait nem lehet kereskedelmi forgalomban megvásárolni, csak kiválasztott termesztők részére biztosítanak magokat. De fekete paradicsom mag már itthon is megvásárolható, sőt hamarosan a zöldséggel is találkozhatunk itthon.


Forrás: http://www.kertvarazsmagazin.hu/index.php/zoldseg/2461-itt-a-fekete-paradicsom-mag-a-kumato

2016. május 28., szombat

Viccek

Papás-mamás
- Anyu! Vegyünk nekem egy biciklit.
- Mondtam már kisfiam, hogy nincs rá pénzünk!
- Jó, akkor játsszál velem papás-mamást.
- Na jó. Hogy kell azt játszani?
- Hát fürödj meg, aztán öltözz hálóingbe. (anyuka megteszi)
- Most bújj be az ágyba és várjál rám. (anyuka ezt is megteszi)
A gyerek felöltözik az apja ruhájába, fogja az apja táskáját, benyit a szobába, és odaszól az anyukájának:
- Hé asszony, öltözzél! Megyünk biciklit venni a gyereknek!

Hízelgés
Főnök és titkárnő szeretkeznek.
- Főnök! Bent van már???
- Igen!
- Hú de hatalmas!!!!

Diplomamunka
Nyuszika ül az erdő szélén és gépel a számítógépén. Arra megy a Róka és megkérdi:
- Mit csinálsz Nyuszika?
- Írom a diplomadolgozatomat.
- Na és miből írod?
- Hát, hogy hogyan védekezzenek a kis állatok a ragadozókkal szemben.
- Ne hülyéskedj Nyuszika! De te ehhez mit sem értesz!
- Ha nem hiszed Róka, gyere be velem a bokorba, mindjárt megmutatom.
Be is mennek a bokorba. Nagy csatazaj, a Róka kirepül a bozótból és fejvesztve elrohan. Nyuszika előjön és folytatja az írást. Arra megy a Farkas:
- Mit csinálsz Nyuszika?
- Írom a diplomámat.
- És miből?
- Hogyan védekezzenek a kis állatok a ragadozókkal szemben.
- Na ne nevettess, te ehhez nem értesz!
- Ha nem hiszed, gyere velem a bokorba, majd megmutatom!
Be is mennek a bokorba. Nagy zajjal kirepül a Farkas és elrohan. Nyuszika folytatja a gépelést. Kisvártatva jön a Medve:
- Mit gépelsz Nyuszika?
- Írom a diplomámat.
- És milyen témából?
- Hát, hogy hogyan védekezzenek a kis állatok a ragadozókkal szemben.
- Jaj, ne röhögtess! Te ehhez nem érthetsz!
- Ha nem hiszed, gyere be velem a bokorba, megmutatom, milyen profi vagyok.
Be is mennek. Nagy csihi-puhi, kirepül a Medve a bozótból s elszalad. Kilép a Nyuszika a bokorból, utána előjön az Oroszlán:
- Látod Nyuszika, nem megmondtam! Nem az a lényeg, hogy miből írod a diplomádat, hanem, hogy ki a konzulensed!

Anya a csatornába
Pistike sír egy padon. Arra jár egy rendőr és megkérdezi:
- Miért sírsz?
- Beleesett az anya a csatornába!
A rendőr bemászik, fél óra múlva kijön nyakig sz@rosan.
- Sajnálom, nem találtam…
- Akkor bemegyek a vasboltba és veszek másikat.

Négy székely
Négy székely ül körben egy asztalnál. Az asztalon egy flaska áll. Az első megfogja, húz belőle egy nagyot, lerakja az üveget. A második szintén megfogja, húz egy nagyot, lerakja. A harmadik szintén. A negyedik is meghúzza, majd miután lerakja, megszólal:
- Ez petróleum!
Az első megszólal:
- Az.

Rendszergazdák beszélgetnek
Két számítógépes rendszergazda beszélget:
- Te, hogy lehetsz olyan hülye, hogy a kutyád nevét adod meg jelszónak?
- Miért, mi a bajod azzal, hogy wfK41a2qs?

Tánc
Kisfiú: Szia, jössz táncolni???
Tinilány: Bocs, gyerekkel nem táncolok… -.-’
Kisfiú: Bocs, nem tudtam hogy terhes vagy…

Vonaton Szolnok után
- Szajol?
- Nem, pityilek.

Tőzsde

Mi a tőzsde?

- Tata, mi az a tőzsde?
- Nézd Bendegúz, megpróbálom úgy elmagyarázni, hogy te is megértsd.
Tegyük fel, hogy veszel egy tyúkot, ami aztán tojást tojik. A tojásból kikel a csibe, a csibéből tyúk lesz, az megint tojást tojik, abból tyúk lesz, és az megint tojik. Egyre és egyre csak több tyúkod és tojásod van, majd egyszer aztán jön az árvíz és minden tyúkot elvisz. Na, akkor azt mondod: A mocskos életbe, kacsát kellett volna venni!

Na látod ez a tőzsde!

Tanmese a tőzsdéről

1. Valamikor régen, egy indiai kis faluban egy ember bejelentette a falusiaknak, hogy majmokat vásárol fel, darabját 10$-ért. 
2. A falusiak tudták, hogy a környéken sok a majom, elmentek hát az erdőbe összefogdosni őket. 
3. Az emberünk majmok ezreit vásárolta fel, mindegyikért kifizette a beígért 10$-t. Ahogy a majmok fogyni kezdtek az erdőben, a falusiak abbahagyták az összefogdosásukat. Erre az ember bejelentette, hogy 20$-t ad egy majomért. A falusiak fellelkesültek és újra elmentek majmokat fogni. 
4. A majmok csakhamar még jobban megfogyatkoztak, a falusiak hazatértek. Az ember 25$-ra emelte az átvételi árat, de már így is nagyon nehéz volt majmot fogni. 
5. Erre a férfi közölte, hogy 50$-t ad egy majomért, de sürgősen el kell utaznia egy kis időre, addig egy helyettese fogja őt képviselni, aki a nevében átveszi a majmokat. 
6. Amikor elutazott, a helyettese azt mondta a falusiaknak: "Nézzétek ezt a sok majmot a ketrecekben, amit a főnököm vett tőletek. Eladom nektek darabját 35$-ert, és amikor az emberünk visszatér, eladhatjátok neki 50$-ért." 
7. A falusiak összeszedték minden megtakarított pénzüket, és megvették az összes majmot. 
8. Ezután a falusiak soha többet nem látták sem az embert, sem a képviselőjét, csak a rengeteg majom mászkált megint a környéken, úgy, mint azelőtt. 

Isten hozott a Wall Street-en...

Miért is dolgozunk?
A halász hazatér fatörzsből vájt csónakján és találkozik egy külföldi piackutató szakemberrel, aki ebben a fejlődő országban dolgozik. A piackutató azt kérdezi a halásztól, hogy miért jött haza olyan korán. A halász azt feleli, hogy tovább is maradhatott volna, de elég halat fogott ahhoz, hogy gondoskodjon a családjáról.
- Mivel tölti az idejét? – kérdezi a szakember.
- Hát, például halászgatok. Játszom a gyerekeimmel. Amikor nagy a forróság, lepihenünk. Este együtt vacsorázunk. Összejövünk a barátainkkal és zenélünk egy kicsit – feleli a halász. A piackutató itt közbevág, és ezt mondja:
- Nézze, nekem egyetemi diplomám van, és tanultam ezekről a dolgokról. Segíteni akarok magának. Hosszabb ideig kellene halásznia. Akkor több pénzt keresne, és hamarosan egy nagyobb csónakot tudna vásárolni ennél a kis kivájt fatörzsnél.
Nagyobb csónakkal még több pénzt tudna keresni, és
nem kellene hozzá sok idő, máris szert tudna tenni egy több csónakból álló vonóhálós flottára.
- És azután? – kérdezi a halász.
- Azután ahelyett, hogy viszonteladón keresztül árulná a halait, közvetlenül a gyárnak tudná eladni, amit fogott, vagy beindíthatna egy saját halfeldolgozó üzemet. Akkor el tudna menni ebből a porfészekből Cotonouba, Párizsba vagy New Yorkba, és onnan irányíthatná a vállalkozást. Még azt is fontolóra vehetné, hogy bevezesse a tőzsdére az üzletet, és akkor már milliókat kereshetne.
- Mennyi idő alatt tudnám ezt elérni? – érdeklődik a halász.
- Úgy 15-20 év alatt – válaszolja a piackutató.
- És azután? – folytatja a kérdezősködést a halász.
- Ekkor kezd érdekessé válni az élet – magyarázza a szakember. – Nyugdíjba vonulhatna. Otthagyhatná a városi rohanó életformát, és egy távoleső faluba költözhetne.
- És azután mi lenne? – kérdezi a halász.
- Akkor volna ideje halászgatni, játszani a gyermekeivel, a nagy forróság idején lepihenni, együtt vacsorázni a családjával és összejönni a barátaival zenélgetni kicsit.

2016. május 22., vasárnap

Ergonómikus egerek

Alapozás - forma

Rendhagyóan, kicsit távolabbról kezdjük a játékra szánt egerek tesztelését, elemzését. Melyek azok a szempontok, amiket célszerű figyelembe venni a megfelelő típus kiválasztásánál? Az egyik legfontosabb paraméter a forma. Ha nem kényelmes az egér, fogása fárasztó, görcsbe húzza a kezünket, vagy nem tudjuk kellően stabilan tartani, akkor lehet bármilyen jó az érzékelője, elrontja a szórakozásunkat, nem tudunk majd jó eredményt elérni vele. Mivel minden embernek más a kézmérete, tenyerének formája, más fogást részesít előnyben, nagyon szubjektív az egerek formájának megítélése.

Játékos berkekben többféle meghatározó fogást különböztetnek meg. Talán a legelterjedtebb a „palm grip”, vagyis tenyérrel fogás. Ennél a felhasználó teljes tenyere és ujjai felfekszenek az egér hátára. Mozgatását elsősorban csuklóból kiinduló mozdulatokkal végezzük. Mondhatni kényelmesen rátelepednek az egérre.
Tenyeres fogás - palm grip
Másik végletet az úgynevezett „claw grip”, vagyis karmos fogás jelenti. Ennél csak az ujjbegyek érintik az egér gombjait és oldalait, a tenyér nem fekszik fel a hátára. Ilyen fogásnál a csuklónál precízebb műveletekre képes ujjak is részt vesznek a mozgatásban. Ez a fogás szerintünk nem olyan kényelmes mint a tenyerelés, de precízebb mozgást és fürgébb reakciót biztosít.
Karmos fogás - claw grip
Természetesen a fenti két fogás a végpontokat képviseli egy széles skálán, és emellett az ujjak elrendezése, valamint a csukló és alkar megtámasztása is egyéni. Van, aki a tenyerét megtámasztja, de ujjait karomszerűen behajlítja a gombokon. Van, aki nem támasztja le az alkarját az asztalra, hanem könyökből és vállból is „dolgozik”. Egyesek csak a mutató és középső ujjukat tartják az egér fő gombjain, mások a középsővel a görgőt, a gyűrűssel pedig a jobb egérgombot támasztják. 

Ujjbegyes fogás - fingertip grip
Általánosságban talán annyi mondható, hogy a magas hátú, jobb kézhez szabott egerek, mint a Logitech MX518 vagy G500 inkább a tenyeres fogásnak kedveznek. Karmos – vagy ujjas – fogásra inkább a kisebb méretű, oldalt keskenyedő és lapos hátú egerek a megfelelőek. Ilyen például a Razer legendás Diamondbackje, de a rövid, emellett széles Logitech G9x is jól kezelhető ilyen fogással – elsősorban a laposabb rátétet használva.



A külső, mozgási komfortot meghatározó tényező az egér talpa. Ma már a komoly márkák strapabíró, jól sikló teflonos talpakat használnak, de nem szabad elfelejteni, hogy az egér és alátétje egymáson súrlódik, szóval óhatatlanul elkopnak egy idő után. A szövet alátéteken viszonylag sokáig bírják a gyári talpak is, de műanyagon, üvegen vagy fémen szinte kötelező a speciális, kiegészítő teflontalpak használata. Ezek rendszerint pár ezer forintért kaphatóak az ismertebb egértípusok méretéhez alakítva, de talán jobban járunk az univerzális csíkokkal.

Szintén nem elhanyagolható részlet az egerek súlya. Mai tesztmodelljeink 100-120 gramm közötti értékeiben is 20% eltérés van, de a következő részben lesznek 70 grammos apróságok is, melyek feleannyit sem nyomnak, mint egy telepakolt G500. Egy könnyebb egér rendszerint kisebb ellenállással siklik a nehezebbnél, ami kevésbé terheli a kezet, de finomabb mozgatást igényel. A nehezebb egér nyugodtabb, viszont hirtelen rántásoknál nagyobb a tehetetlensége. Sokan fölöslegesnek tartják az egerek súlyozhatóságát, de úgy gondoljuk, ennek a részletnek is van – némi – jelentősége. Ha kiszemelünk egy új egeret, de úgy érezzük, hogy számunkra túl könnyű, vagy alátétünkön túl fürge, akkor három lehetőségünk lehet. Vagy keresünk egy másik egeret, vagy új egérpad után nézünk, vagy teszünk bele egy kis súlyt. Van viszont az egész súlyozásnak egy hátulütője. A legtöbb állítható egér már üresen is elég nehéz, közel 120 grammot nyom. Ennél lényegesen nehezebb egeret pedig mi személyesen nem éreztünk kényelmesnek.



Végezetül az egérgombok számára és elhelyezésére kell még kitérni. Az FPS-eket sportszerűen játszó profik sem nagyon szoktak a két fő gombnál többet használni. Ellenben egy kaland vagy stratégiai játékhoz jól jöhetnek az extra gombok. Ma már minden tisztességes egér gombjaihoz több leütés hosszúságú makrók rendelhetőek. Akinek ez sem lenne elég, keressen több profilt tároló megoldásokat.

Összefoglalva a formával kapcsolatos tudnivalókat, szerintünk nyugodt játékstílushoz a tenyeres fogású, nehezebb (100-120 gramm körüli) egerek, heveshez inkább az ujjas (vagy karmos) fogású, könnyebb darabok között érdemes szétnézni. Tanácsos a formával pár percnél hosszabb ideig ismerkedni.

Alapozás – érzékelő

Hiába áll tökéletesen kézre egy egér, ha gyomrában olyan érzékelő dolgozik, amire nem hagyatkozhatunk egy-egy forró helyzetben. Először a játékos egerek is hagyományos fénnyel (gyakran emberi szem számára nem látható tartományban), majd később lézerrel működő optikai érzékelőt használtak. Eleinte egyik technológia sem volt tökéletes, így sokáig a hagyományos optikát tartották nyerőnek. Mára viszont már a lézeres érzékelők is kiforrtak. A Logitech a G sorozatnál és a Microsoft a Sidewindereknél lézert használ, de a Razer vagy a SteelSeries alkalmaz még a lézer mellett hagyományos optikát is. Szerintünk minden a kivitelezésen múlik.

Meghatározó paraméter az egerek szeménél a felbontás. Mint mindig, most is érvényesnek látszik – legalábbis marketinges szemszögből – a több jobb elv. Jelenleg a csúcsmodellek már közelítik a 6000 dpi-t (dot per inch, vagyis pont hüvelykenként), de minden bizonnyal ez az érték is csak egy olyan állomás lesz, ami mellett gyorsan elszáguldanak majd.

Van értelme a felbontás végtelenbe növelésének? Ennek a kérdésnek az eldöntéséhez tudni kell, hogy az egér mozgását figyelembe véve milyen stílusú játékosok vannak. Alábbi videóinkban a két végletet mutatjuk be. Átlagos játékos számára mindkettő furcsa lehet, de profi játékosok körében egyik sem ritka. Kis érzékenységet a pontosabb célzás érdekében szokás használni. Ilyenkor a célkereszt mozgatásához nagyobb kézmozdulatokra van szükség. Hátránya, hogy egy hátulról érkező támadás viszonzásához csak heves rángatással tudunk megfordulni.

A másik végpontot a magas érzékenység jelenti. Ilyenkor nagyon apró kézmozdulatokkal vezérelhetjük az egeret, rövid úton, de a pontos találatokhoz nagyon precíznek kell lennünk. Ha hirtelen ránk veti magát az ellen, megtörténhet, hogy ijedtünkben megugrik a célkereszt, túlfordulunk az akción és korrigálnunk kell.

Hogyan érinti a játékstílust a felbontás? Tegyük fel, hogy egy ma már általánosnak mondható, 1680 pixel széles monitoron játszunk. Játékokban rendszerint 90 fokos látószöget használnak. Ilyenkor egy teljes hátraforduláshoz két fél monitornyit, vagyis 1680 pixelt kell fordulnunk. Ha belőttük azt az optimális helyzetet (erről később lesz még szó), hogy az egeret pixelpontosan tudjuk mozgatni, akkor egy 1600 dpi-s egérrel a hátraforduláshoz alig több mint egy hüvelykre, vagyis kb. 2,7 centiméterre lesz szükségünk. Ilyen mozgást láthattunk a második videón. Ha 1920x1080 vagy akár 2560x1600 pixeles felbontással számolunk, akkor is elég az egy hüvelyes úton 180 fokos forduláshoz 1900 vagy 2600 dpi. Persze kevesen képesek ilyen érzékenységet sikeresen kezelni.

Aki viszont úgy játszik, hogy egy monitornyi elforduláshoz 50 centimétert húzza az egeret, annak egy méter, vagyis több mint 39 hüvelyk kell a 180 fokos, vagyis 1680 pixeles fordulathoz. Ehhez pedig 100 dpi sem kell. Rendszerint a profi játékosok sem nagyon lógnak ki a 400-1600 dpi-s tartományból. Mindenki meghatározhatja magának, hogy nagyjából milyen felbontásra van szüksége. Ehhez elég felmérni (hüvelykben), hogy milyen úton kényelmes nekünk a 90 fokos fordulat, majd ezzel elosztani kijelzőnk vízszintes felbontását. Mi a tesztjeinkben olyan beállítást használtunk, hogy durván 30 centiméteren (11,5 hüvelyken) fordultunk 90 fokot, de csak 1024x768 pixeles felbontást használtunk. Ennek pixelpontos lekövetéséhez 90 dpi is elég lenne. Persze itt csak elméleti értékekről beszélünk. Általában jellemző minden mintavételezésre, hogy érdemes kétszeresen túlmintavételezni. Az is igaz, hogy az egér nem pozíciót, hanem elmozdulásvektorokat küld a számítógépben (ebből lesz szoftveresen pozíció), szóval elviekben a magasabb felbontás nem árthat.

Alapozás – beállítás

A következő fontos szempont az egér mozgásával kapcsolatos információ számítógépre juttatása. Ennek ma a megszokott útja az USB-s vezeték. Egyesek szerint a modern drót nélküli rendszerek késleltetése olyan kicsi az USB-hez képest, hogy nem érezni különbséget. A jelenség a vizsgálatát most mellőzzük, és csak farkincás egerekre koncentrálunk. Az USB alapból 125 Hz-es frekvenciával kommunikál, tehát 8 milliszekundumonként küld információt a számítógépnek. Ez az egér esetében nagyjából ekkora késleltetést jelent. Korábban speciális programok kellettek ahhoz, hogy ezt a frekvenciát 500 vagy akár 1000 Hz-re emeljék, amivel 1-2 ms-ra csökkenthető az egér késleltetése. Manapság már nem nagyon van ilyen alkalmazásra szükség, ugyanis a játékos egerek gyárilag 500 vagy 1000 Hz-en dolgoznak, és ez a paraméter többnyire meghajtójukban is állítható. Innen tölthető le egy egyszerű alkalmazás, ami kimutatja, milyen USB frekvenciával működik egerünk.

A játékos egerek többsége gyárilag 500 Hz-en megy

Ismét elsősorban a múltra vonatkozó jellegzetesség a meghajtók gyengesége. Korábban gyakran furcsa viselkedést okoztak, ezért sokan inkább nélkülük használták az egerüket. Ma már ezen a téren is lényegesen jobb a helyzet, a komolyabb márkák meghajtói sokat fejlődtek az évek alatt. Ráadásul a fejlettebb egerek már saját fedélzeti memóriájukban tárolják beállításaikat, így nincs is szükségük a vezérlőprogramra. Ennek a funkciónak a profi játékosok szoktak örülni LAN-os tétmeccseken, ilyen helyeken ugyanis korlátozott az idő a gyakorlásra és bemelegítésre, jó dolog, ha nem kell értékes perceket elvesztegetni az egér telepítésével, konfigolásával.

A következő akadályt az operációs rendszer – játékoknál jellemzően Windows – gördíti elénk. Ennek ugyanis több eszköze van az egérmozgás jobbá tételére, melyek mind az ablakos rendszer működését segítik, a játékosoknak viszont többnyire ártanak. Van például egérgyorsítás, amit hasznos akkor, ha egy rántással a képernyő jobb felső sarkába terelnénk a kurzort, hogy becsukhassuk az ablakot. Akkor viszont nem jó, ha hirtelen célozni szeretnénk. Szerencsére a modernebb játékok már nem közvetlenül az operációs rendszertől, hanem a Direct Inputon keresztül kérdezik le az egér pozícióját, így a Windowsban beállított kurzorsebesség nincs negatív hatással a játékokra. Mindenesetre azt tanácsoljuk, hogy a Windows kurzorsebességét állító csúszkát tartsuk középen, a rámutatás pontosságának javítását pedig kapcsoljuk ki. Akik komolyan veszik a játékot, használják az innen letölthető programot, ez kikapcsolja a gyorsítás maradék részét is. Elsőre fura lesz így az egér mozgása, de játékban, némi gyakorlással így még pontosabbak lehetünk. Emellett célszerű saját „versenyágunk” beállításaiban is elmélyedni.

Tanácsos ezt a beállítást tartani

Nem csak az egérnél, hanem a többi hardverelemnél és a szoftvernél is komoly késleltetés keletkezik, aminek egy része csökkenthető, a többivel viszont meg kell tanulnunk együtt élni. Ebben a témában érdemes elolvasni az Anandtech angol nyelvű cikkét. Legfontosabb gondolatai, hogy igyekezzünk minél jobb grafikus kártyát beszerezni, amivel stabilan magasan tartható az fps érték, keressünk olyan monitort, ami rendelkezik játékos üzemmóddal és nem puffereli a képkockákat, illetve kapcsoljuk ki a v-sync (függőleges szinkronizálás) funkciót a grafikus kártya vezérlőjében és/vagy a játékban.

Wireless?


Wireless egeret én nem javasolnék, bár az újabb zsinór nélküli egerek alig különböznek a kábeles társaiktól, azért bizonyos hullámok zavarhatják az egér pontosságát és az adatátvitel is kicsit lassabb lehet. De ha az ember körbenéz, nem nagyon lát profi játékost wireless egérrel nyomulni. Ez valószínűleg nem véletlen. Persze, ha szeretsz veszélyesen élni... :)
Forrás: 
http://prohardver.hu/teszt/jatekos_egerek_megatesztje_elso_resz/alapozas_forma.html
http://kodiakcsgo.com/news_comments/newsID-210/eger_beallitasok_es_erzekenyseg/

2016. május 15., vasárnap

Windows 10 Upgrade tiltása egyszerűen és gyorsan

A frissítések és javítások arra valók, hogy az ismert hibákat ismeretlenre cseréljük.




A Windows 10 2015. július 29.-i indulása óta több mint 200 millióan frissítettek már a Microsoft új operációs rendszerére, de különböző okok miatt nagyon sokan kivárnak, illetve feltehetően egyelőre nem is akarnak ezzel foglalkozni. Ezzel együtt sokakat zavar a tálcán megjelenő „Get Windows app” ikon és legyünk őszinték, meglehetősen erőszakos módon, olykor a törlés ellenére is visszatér.

A GWX Control Panel egy ingyenes program, mely segítségével könnyedén elvégezhetjük a számunkra kényelmes és biztonságos beállításokat, illetve tilthatjuk vagy engedélyezhetjük a tolakodó alkalmazás működését.

Hogyan?

Töltsük le a GWX Control Panel alkalmazást, fogadjuk el a feltételeket, telepítsük, majd indítsuk el.



A megnyitott alkalmazás bejelölt részénél egyszerűen kiolvasható, hogy a Get Windows 10 app ikon már megjelent a Tálcán, az Upgrade engedélyezve van éppúgy, mint a Windows 10 ajánlott beállításai. Továbbá a jobb oldalon láthatjuk, hogy a rendszeren megtalálható a Windows 10 download mappa, mely jelen állapotban 1.7 GB méretű, illetve az is látható, hogy egyelőre hiányzik a kollekcióból a $Windows.~WS mappa, illetve a Windows frissítés automatikusra van állítva. Mindezek együtt azt jelentik, hogy a Windows 10 lényegében készen áll a frissítésre.



Megjegyzés: Sokak számára a megnyitott angol nyelvű alkalmazás kezelése nem fog gondot okozni, de néhány felhasználónak probléma lesz ezen a nyelven a kezelőfelület beállítása, éppen ezért a legtöbb angol felirat mellett, amennyiben a helyes értelmezés szükségessé teszi, jelezni fogom a kapcsoló rövid magyar megfelelőjét.

A program használata

A már megnyitott program felületén először kattintsunk a Click to Disable “Get Windows 10 App“-ra, ezzel töröljük a tálcán megjelenő ikont…


…a következő ablakban kattintsunk a Click to Delete Windows 10 Download Folders/Windows 10 Letöltések mappa törlése gombra, ezzel a kapcsolóval töröljük a $Windows.~ BT és $Windows.~WS mappákat…




…most kattintsunk a Click to Change Windows Update Settings/Windows frissítési beállítások megváltoztatása gombra…


…a felugró ablakban módosítsuk a frissítési beállításokat. Az első és az utolsó opció nem ajánlott, egyrészt az első letilt minden frissítést, ami nem kívánatos, a negyedik meg automatikusan letölt mindent, mely ebben az esetben szintén nem járható út, ezért jelöljük ki a második Check for updates but let me choose whether to download and install them/Frissítések keresése, de én döntöm el, hogy letöltöm és telepítem-e azokat, vagy a harmadik Download updates but let me choose whether to install them/Frissítések letöltése, de én döntöm el, mikor telepítem azokat opciót. A kettő közül a választás már informatikai jártasság, hozzáértés és ízlés kérdése, ezzel együtt a második megoldás kijelölését javaslom.



A következő lépésben lehetőségünk van az ajánlott beállítások letiltására a Click to Disable Non-critical Windows 10 Settings/Windows 10 ajánlott beállításainak letiltása gombra kattintva.


A Click to Enable Monitor Mode/Nyomkövetés engedélyezése lehetőséget mindenkinek ajánlom bekapcsolni, ugyanis a program a beállításoknak megfelelően tiltja a Windows 10 upgrade lehetőséget és a hozzátartozó fájlok önálló települését…


…ezt követően kattintsunk a Click to Prevent Windows 10 Upgrades/Windows 10 updrade megelőzése opcióra…


…majd a Click to Delete Windows 10 Program/Windows 10 program törlése gombra kattintva töröljük a C:\Windows\System32\GWX mappát, a felugró ablakban kattintsunk a Yes-re…



…most kitakarítjuk a Windows Update gyorsítótárat a Click to Clear Windows Update Cache opcióra kattintva, majd mindkét felugró ablakban kattintsunk az Igen gombra és indítsuk újra a rendszert…





…a gyorsítótárat rejtő mappa egyébként a C:\Windows\SoftwareDistribution\Download útvonalon található és időnként (hetente) nem árt manuálisan is törölni a mappa tartalmát.

Fontos: csak a Download mappa tartalmát szabad törölni, magát a mappát nem.



Miután minden beállítással végeztünk, az alábbi eredményt kell látnunk, ha nem ezt látjuk, kezdjük előlről a beállításokat.


Végszó

Amennyiben hónapok múlva, de még 2016. július 29-e előtt, meggondoljuk magunkat és úgy döntünk, frissítünk Windows 10 kiadásra, akkor a fenti módosítások és beállítások ellenére is rendelkezésünkre áll a frissítési lehetőség. Annyi a teendőnk, hogy a programot megnyitjuk és minden olyan opciót, melyet letiltottunk, ismét engedélyezünk.

Ennyi volt a rövid bemutató, most már mindazok a felhasználók, akik nem kívánnak a közeljövőben Windows 10-re frissíteni, könnyedén és véglegesen meg tudnak szabadulni a tolakodó alkalmazástól, illetve szabályozni tudják magát a frissítést anélkül, hogy az ott ülne zavaró módon a Tálcán.

Miért jobb a GWX Control Panel, mint más megoldások? (idézet a program eredeti oldaláról):
  • Egyes módszerek csak átmeneti eljárások, azaz a Windows következő indításáig érvényesek, illetve állandó felhasználói figyelmet igényelnek arra, hogy az app nehogy ismét megjelenjen.
  • Egyes megoldások nem biztonságosak (különösen akkor, ha ez a Windows Update letiltásával jár).
  • GWX Vezérlőpult nem csinál semmi különöset. Ez csak egy egyszerű, biztonságos és működő alkalmazás.
  • GWX Vezérlőpult egy önállóan futtatható app, melyet telepíteni kell.
  • GWX Vezérlőpult rendelkezik digitális aláírással.
Ezzel lényegében végeztünk is, aki szeretne többet tudni a programról, az kattintson az utolsó Click to Display the user guide gombra, mely elviszi a program oldalára, ahol bővebb információt kap a programról.


A program törlése

Miután már nincs szükség a programra, navigáljunk el a C:\Program Files (x86)\UltimateOutsider mappához, nyissuk meg, kattintsunk az Uninstall alkalmazásra és töröljük a programot.


Forrás: http://dirtywindows.hu/2016/02/14/windows-10-upgrade-tiltasa-egyszeruen-es-gyorsan/

2016. május 3., kedd

Usenet

No torrent ha Németországban vagy

Tegnap az IT guy UseneXT-et nyomott a munkahelyen. Kissé ledöbbentem, mert a katonai berkekből származó jóember szinte minden lehetséges program telepítését tiltja a céges gépekre a külső veszélyek miatt (!), de azért ő a munkahelyről nyomja az usenet letöltést - ami önmagában nem fog a céges hálózatban károkat okozni, csak az irónia kedvéért.

Nemrég olvastam a statisztikát, hogy sok magyar van itt Németországban, és ugye hozzuk magunkkal a régi berögzült szokásainkat, a fiatalok többek között a torrentezést. Nem a torrentezés jogszerű mivoltát akarom a blogban megvitatni, hanem azt, hogy milyen veszélyei vannak a torrent-en keresztüli letöltésnek itt Németországban.
  1. Az első és legfontosabb, hogy jó sok pénzre beperelhetik a torrentezőkre vadászó ügyvédi irodák azt, akit csak részlegesen is, de rajtakapnak egy kis torrentezésen. Kollégám a szilveszteri buli alkalmával töltött le pár éve egy Bravo Hits albumot, rajta egy Bushido számmal, csak 400 eurójába került a Bushido ügyvédjétől jött fizetési felszólítás...
  2. Ha a gyerek torrentezik, a szülő a felelős a csemete tetteiért, első körben az, akinek a nevén van az internet előfizetés. Itt nem tökörésznek, hogy a gyerek kiskorú, meg a szülő nem tudott a letöltésről. Itt fizetsz vagy mehetsz pereskedni.
Mit tehetsz az ellen, hogy nehogy megbüntessenek?
  1. Lemondasz a torrentezésről. Ugye ez abban az esetben lehetetlen, ha szinkronos filmet, sorozatot akarsz nézni, mivel itt magyar nyelvű forrás nincs.
  2. Veszel egy VPN szolgáltatást, és a torrentezős adatforgalmat teljes egészében egy magyarországi VPN szerveren keresztül folytatod, hogy csak a magyar IP-t láthassa bárki is.
  3. Ha nem magyar nyelvű dolgokra van szükséged, akkor átnyergelsz az USENET-re és a zenét, sorozatot (szigorúan eredeti nyelvűt) onnan töltöd le, mivel az ügyvédi irodák megbízói ezt a csatornát nem tudják kontrollálni.
Ingyenes usenet letöltés

A keresőkifejezések között egyre többet szerepel az "ingyenes usenet letöltés". El kell hogy szomorítsak mindenkit, ingyenes letöltés nincs. Az usenet előfizetés éppen azért kerül pénzbe, mert kifizetjük a rendelkezésünkre adott sávszélességet, amin az egyes posztokat letölthetjük. A szolgáltatóknak pénzbe kerül a sávszélesség és a tárhelykapacitás. Ezért kell fizetni.

Ingyenes usenet csak a szöveg posztok esetében van, arra lehet használni a Google usenet szolgáltatását, akár webes felületen keresztül is.

Hol lehet keresni a tartalmak között?

Minden szolgáltatás, ahol nagy adatmennyiség vagy információ található meg, csak akkor ér valamit, ha a keresett dolgokat meg is találjuk. Az useneten sincs másképp. Itt is keresőket érdemes használni.

Az első kereső, amit személy szerint használtam, és még mindig használatban van, az a Binsearch. A találatokat jól lehet rendszerezni az által, hogy megadjuk az oldalankénti maximum találatszámot, ill azt is, hogy hány napos fenntartási időn (retention time) belül keressen. A letöltésre szánt posztokat egy nzb file-ba lehet összerakni, amit aztán az egyik olvasó programmal le is tölthetünk.

Egy másik nagyon hasznos kereső, az NZBClub. Ennek egyik nagy előnye, hogy a jelszóval védett tartalmakat ki lehet szűrni. Ezzel időt és vesződséget lehet megtakarítani. Persze ha valaki tudja a jelszót, amivel az adott tömörített adatállomány kicsomagolható, az természetesen ezeket az anyagokat is töltheti.

Forrás: http://usenetuser.blog.hu/

Ergonómikus Billentyűzet

Microsoft Sculpt Comfort Keyboard 





Microsoft Sculpt Ergonomic Desktop